PANI BABUŠÍK ADAMČÍKOVÁ

Mám pocit, že na oslovenie "pani Babušík Adamčíková" som si už zvykla. Síce to trvalo viac ako päť týždňov, ale predsa len...stotožniť sa s novým priezviskom resp. kombináciou dvoch je niekedy náročné, hlavne ak 25 rokov používate iba jedno. Avšak musím sa priznať, že prepojenie mojich súčasných dvoch priezvisk sa mi veľmi páči a rozhodnutie ponechať si svoje rodné a skrátiť manželovo vôbec nebanujem. Podľa môjho názoru sú veľmi kompatibilné - začínajú sa na A a B a koncovka je podobná - šík a čík. Nedávno som sa dokonca stretla s pochvalou, že mám veľmi pekne priezviská, ktoré sa výborne hodia ku krstnému menu. Síce to bol celkom netradičný kompliment, no napriek tomu ma potešil.
Z môjho okolia si na novú konšteláciu priezvisk zatiaľ nezvykli balíky a ich odosielatelia. Dominik si vytvára zoznam všetkých mojich "nových" mien - od Linda Babušíková cez Linda Adamčík Babušíková až po Linda Babúšik Adamčíková. Za 25 rokov sa ešte nikomu nepodarilo skomoliť mi toľkokrát moje rodné priezvisko ako za jeden mesiac moje "nové". Každopádne, zatiaľ čo ja sa na tom zabávam, môj manžel trikrát nadšený nie je. Obávam sa, že už aj celkom oľutoval, že ma podporoval v ponechaní si oboch priezvisk a v celom náročnom administratívnom procese. Preto, ak sa mi chystáte poslať nejakú zásielku, poprosím zaslať ju na meno Linda Babušík Adamčíková. Potešíte nielen mňa, ale urobíte si "očko" aj u Dominika. Ďakujem za nás oboch. :))
Veľmi často sa ma pýtate, ako som riešila ponechanie si oboch priezvisk a skrátenie jedného z nich na úradoch. Pred svadbou bola táto záležitosť v našej domácnosti horúcou a aktuálnou témou a dlho som pátrala po tom, čo všetko musím podstúpiť pred touto zmenou. Preto som začala najskôr študovať zákony, kde bolo uvedené, že skracovať sa môžu len priezviská inej ako slovenskej národnosti. Trochu ma to prekvapilo, keďže vo svojom okolí poznám viacero žien so skrátenými priezviskami a tie rozhodne neboli zahraničného pôvodu. Preto som zablúdila na rôzne svadobné diskusie, čo bola veľká chyba. Všade totiž každý radil niečo iné a zrazu som z toho mala obrovský mišmaš. Mimochodom, tento okamih bol prvým a aj posledným momentom, kedy som zablúdila na nejakú diskusiu s cieľom získať cennú radu. Myslím, že v tomto ohľade to bol najmenej relevantný zdroj v priezviskovej dileme. Nakoniec sme si s Dominikom povedali, že sa pôjdeme opýtať a poradiť priamo na úrad. Trochu sme sa obávali, že narazíme na neochotnú pani za okienkom, no prístup na matrike nás veľmi milo prekvapil. Dostali sme všetky potrebné informácie a rady, čo nám neskutočne uľahčilo úradne vybavovačky.
Ak riešite podobný problém, tu je krátky návod, ako sme postupovali my:
- Vypísali sme žiadosť o uzavretie manželstva a všetky potrebné osobné údaje. 
- Na konci prvej strany sme ku kolónke "Dohodli sme sa, že budeme používať priezviská" dopísali k mužskému tvaru "Babušík" a v ženskom tvare "Babušíková Adamčíková".
- Na konci prvej strany sme ku kolónke "priezviskom spoločných detí bude" vypísali k mužskému tvaru "Babušík" a v ženskom tvare "Babušíková" (nech to našim deťom nekomplikujeme s dvoma prezviskami:))
- Vypísali sme ostatné záležitosti na žiadosti o uzavretie manželstva podľa všetkých pokynov.
- Následne som si vyžiadala na matrike žiadosť o úradný výpis z knihy manželstiev - išlo o predvyplnenú žiadosť, na ktorej som vypísala v hornej časti meno, priezvisko (ešte bez skrátenia -ová teda ako Linda Babušíková Adamčíková) a trvalý pobyt. Potom som v strednej časti vyplnila svoje meno s dátumom a miestom narodenia.
- Súčasťou tejto žiadosti sú predvyplnené vety a poslednou z nich je: "...žiadam o vyhotovenie sobášneho listu s uvedením ženského priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania v tvare..." a tu som dopísala konečnú podobu "Babušík Adamčíková".
- Samozrejme, podpísala som ju ešte čitateľne ako Babušíková Adamčíková so všetkými koncovkami "ová" tak, ako ma upozornila úradníčka. Keďže som o skrátenie len žiadala, nemohla som sa podpísať ako Babušík Adamčíková.
- Dôležité je podpísať sa čitateľne s oboma koncovkami "ová" aj po sobáši v kostole či na úrade, keďže žiadosť o úradný výpis z knihy manželstiev sa podáva až po uzavretí manželstva. My sme však obe žiadosti na odporúčanie pracovníčky úradu vypísali ešte pred sobášom a nechali sme ju spomínanej uradníčke, ktorá už vedela, kedy ma ktorú z nich podať.
- Vďaka vopred podaným sťažnostiam už budete mať priamo na sobášnom liste skrátenú podobu priezvisk - v mojom prípade mi na ňom svieti Mgr. Linda Babušík Adamčíková a chodím (ešte stále) s ním na každý úrad na výmenu občianskeho preukazu, cestovneho pasu, vodičáku, do zdravotky a pod.
A ešte niekoľko rád na záver: 
- Tento postup môžete realizovať aj v prípade, ak si nechávate iba manželovo priezvisko. Ak by som si nechala iba Dominikove priezvisko, vyzeralo by to nasledovne - do žiadosti o uzavretie manželstva by som k spoločnému priezvisku napísala Babušíková a do žiadosti o úradný výpis by som požiadala o skrátenie do podoby Babušík.
- Nie je možné meniť poradie priezvisk! Pôvodne som chcela Linda Adamčík Babušíková. Avšak to nie je možné, keďže na prvom mieste musí byť manželovo priezvisko. Výnimkou je svadba v zahraničí, kde vám priezviská napíšu v takom poradí, v akom si želáte a slovenské úrady to musia rešpektovať.
- Pri skrátení priezvisk nie je potrebné meniť národnosť. Jednoduchšou cestou je vyžiadať si na matrike žiadosť o úradný výpis z knihy manželstiev.
- Nenechávajte si návštevu matriky pred svadbou na poslednú chvíľu. Odporúčam ju navštíviť dva týždne pred sobášom. 
- Dobre si premyslite váš tvár priezviska. Ak by ste ho počas manželstva chceli zmeniť je potrebné zaplatiť 100 eur a vyžaduje sa aj manželov súhlas.
Verím, že som vám aspoň trochu pomohla, keďže viem, že priezviskové problémy trápia mnohé nevesty podobne ako dilema ohľadom svadobných šiat. Ak ste pravidelne sledovali Lapkinn svadobný denník viete, že som veľmi dlho premýšľala nad tým, či pri svadobných šatách zvolím vypožičanie alebo ušitie. Popolnočné a druhé svadobné šaty som si nakoniec nechala navrhnúť a tiež ušiť dvoma šikovnými slovenskými tvorcami, no prvé na obrad som si požičala v svadobnom salóne Wem v Trenčíne. Hneď po jeho prvej návšteve, dodnes si to presne pamätám, bolo to 11. novembra 2016 (Mimochodom, tento dátum sa mi vryl do pamäte podľa toho, že v tento deň má narodeniny moja kolegyňa na katedre. Alebo je to skôr naopak, že si podľa jej narodenín pamätám deň výberu svadobných šiat? Každopádne ide aj o dátum ukončenia prvej svetovej vojny, takže tých politologických asociácií je omnoho viac.:)), som si vybrala svoje vysnívané šaty - nádherné Pronovias Ofélia s dlhým závojom. Pri výbere mi boli veľkou oporou moji rodičia - tatino navštívil salón v Trenčíne spolu so mnou a mamina nám intenzívne radila cez telefón, keďže nemohla s nami ísť. Vo Weme nám v novembri radila veľmi ochotná a úžasná Simona a v máji pred svadbou zase vždy usmievavá a promptná majiteľka pani Miklánková. Myslím, že obe boli dôkazom, že služby robia v prvom rade ľudia a vždy to bude o ľudskom prístupe, s ktorým som sa, žiaľ, v niektorých slovenských salónoch vôbec nestretla. Vďaka obom dámam som si užila rozprávkové vyberanie svadobných šiat. Dodnes naň s úsmevom na tvári spomínam a ďakujem im za pomoc, rady ale aj morálnu podporu pred svadbou. 
Ak by som si aj dnes mala vybrať šaty na obrad, vyzerali by presne takto a opäť by som si ich vybrala vo Weme v Trenčíne. Nič by som na nich nemenila, pretože sú pre mňa stelesnením dokonalosti - netuctové, netortové, princeznovské a ľahučké. 
Verím, že raz sa do Wemu ešte vrátim. Buď ho navštívim s kamarátkou pred jej svadbou, alebo pri príležitosti obnovenia sľubu s Dominikom. Už teraz mám približnú predstavu, ktoré šaty by som si požičala na náš druhý sobáš s manželom niekde na bielej pláži pri západe slnka. Viem, že je to jedno veľké a romatické klišé, ale raz ho určite uskutočníme. 
Prajem krásne dni a vám, milé nevestičky, veľa šťastia pri výbere šiat alebo priezviskových (ne)starostiach.

FOTO: Dominik Babušík

svadobné šaty Pronovias, model Ofélia - svadobný salón WEM

2 komentárov:

  1. Tie šaty sú krásne! <3 A veľmi ma potešilo, že si písala o tých priezviskách. Ja síce ešte nesvadbujem, ale myslím že každý sa už aspoň raz zamýšlal nad tým, či si nechá aj svoje meno, alebo nie, teda aspoň ja som nad tým už rozmýšľala veľa krát a prvý krát už veľmi, veľmi dávno, keďže mám svoje priezvisko rada :D Inak mne sa kombinácia, resp. celé tvoje meno strašne páči. Nikdy som si nemyslela, že aj čisto slovenské mená v kombinácii môžu znieť takto dobre!!

    www.nasklee.com

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super napísané, my sme to tiež tak mali,lebo mám anglické priezvisko :) ja sa teraz mordujem s pridaním druhého krstného mena, pretože slovenské v spojení s anglickým môjmu uchu veľmi neľahodí :D
    Drew's Beauty

    OdpovedaťOdstrániť