VIERA V TULIPÁNY

Prechádzame z jedného obchodu do druhého. Stále beznádejne. Vyzerá to tak, že dnes už pravdepodobne nenájdeme lodičky pre moju maminu na svadbu. Keď už konečne objavíme nádherné, nemajú mamininu veľkosť a ak by aj tridsaťpäťka bola, nepáčia sa nám. Avšak, naše dnešné hľadanie nie je úplne beznádejné. V jednom z auparkových obchodov sme nakoniec našli nádhernú kabelku. Bude sa priam dokonale hodiť k mamininým novým šatám od Zuzky Hakovej. V konečnom dôsledku môžeme vyhodnotiť dnešné nakupovanie ako úspešné. Síce sme nenašli lodičky, ale máme aspoň kabelku do outfitu pre svadobnú mamu. 
Už som si myslela, že sú naše nákupy v závere, keď zrazu zabočí mamina do obchodu s nádhernými kúskami Pandora. Nasledujem ju a netuším, čo má v pláne. "Vyber si nejaký pekný prívesok na náramok ako darček od nás s tatinom ku krstu," hovorí mi mamina a svojou vetou mi spravila neskutočnú radosť. Vôbec som to neočakávala, pretože som všetkým svojím blízkym prízvukovala, že si nemusia robiť starosti. Aj na večeri po krstinách som mamine opakovala, že mi nič nemá kupovať. Síce svoj zámer o Pandora prívesku spomenula už vtedy, no myslela som si, že sa mi jej to podarilo "vyhovoriť". Neúspešne! Ale na druhej strane sa veľmi teším, že budem mať takúto spomienku na krásnu sobotu. Popri vyberaní spomínam na svoje krstiny. Bol to úžasný a neopakovateľný zážitok. Dodnes som veľmi šťastná, že som sa tak rozhodla. 
Ak by ste sa ma však pred štyrmi rokmi opýtala, či sa raz dám pokrstiť, jednoznačne by som vám odpovedala - "NIE". Bola som striktne proti tomu a po pravde ani neviem, kedy presme u mňa nastal ten zlom, že som zrazu zmenila názor. Jedno však viem. Veľkú zásluhu v tom má môj budúci manžel Dominik. Ukázal mi iný pohľad na náboženstvo a vieru ako takú. Keďže pochádza z veriacej rodiny, veľa som sa ho pýtala a on mi mnoho vecí racionálne vysvetlil a dodal do celej problematiky nový rozmer. Sčasti k tomu prispeli aj niektoré nahrávania do rozhlasu. Pri nich som sa často stretávala s farármi a rozprávala s nimi. Na moje prekvapenie to boli vždy príjemné rozhovory.
Až raz minulý rok som si dala vnútorný prísľub. Neverila som, že sa jedna vec, ktorú som si veľmi želala a bola maximálne nerealizovateľná, splní. Povedala som si, že ak sa stane tak, ako si prajem, prehodnotím celý svoj postoj k cirkvi a nábožentsvu a dám sa pokrstiť. Nakoniec sa dané želanie splnilo a ja som sa rozhodla, že dodržím, čo som si sľúbila. Napriek tomu, že nám náš oddávajúci farár povedal, že nás bez problémov zosobáši v kaplnke aj bez toho, aby som bola krstená, rozhodla som sa pre krst. Veľmi sa mi páčila jeho reakcia, že sa z toho teší, no chce, aby som mu vysvetlila moje dôvody. Spomenula som všetko pozitívne, čo sa mi za posledné roky stalo v súvislosti s dialógmi s farármi, ale nevynechala som ani negatívne skúsenosti z detstva - o tom, ako sa mi rovesníci smiali, že nie som pokrstená a posmešným tónom sa ma pýtali - "ako môžeš dostávať darčeky pod vianočný stromček, keď si neveriaca?" Hoci je to dávno, tieto zážitky vo mne zanechali nepríjemné stopy a najmä prehĺbili negatívny vzťah k akémukoľvek náboženstvu, keďže posmech a odsúdenie prichádzalo práve zo strany veriacich. Dodnes som veľmi rada, že ma rodičia nedali pokrstiť a nechali mi v tomto rozhodnutí slobodnú vôľu. Vždy mi opakovali - "keď raz budeš chcieť, dáš sa sama pokrstiť a vyberieš si náboženstvo, ktoré chceš a ktoré ti je najbližšie." Mali pravdu a som im za to vďačná. Ďakujem nielen im, ale aj Dominikovi, že vo mne potlačili tieto negatívne spomienky a dodali mi nový pozitívny pohľad na náboženstvo. Od Veľkej soboty je zo mňa gréckokatolíčka. Celý obrad a prijímanie iniciačných sviatostí boli pre mňa veľmi silným zážitkom. Na krst a nádherné slová vladyku budem určite spomínať do konca života.
Viera je podľa môjho názoru v dnešnej dobe neskutočne dôležitá. Nehovorím teraz len o tej, ktorá sa bezprostredne spája s cirkvou či náboženstvom, ale všeobecne o viere v lepšie zajtrajšky, pozitívne dianie a ideálne smerovanie. Mne neskutočne pomáha najmä v týchto pre mňa komplikovaných dňoch a týždňoch. Preto si myslím, že veriť v niekoho alebo v niečo je skrátka nenahraditeľný a výborný pocit. 
Občas sa smejem, že verím aj v tulipány, pretože vždy, keď ich mám doma, sú moje dni optimistické, radostné a nádherné. Sú pre mňa stelesnením pozitívnej energie a veľkej radosti. S tulipánmi si ma zaručene získate, rozveselíte ma a vyžehlíte všetko. Myslím, že o jednom z pozitívnych účinkov tohto kvetu na mňa vedeli aj v Galérií Kvetín. Neskutočne ma prekvapili, keď mi poslali ich novinku - flower box plný tulipánov. Dokonca boli farebne zhodné s tými, ktoré máme na svadobných oznámeniach. Preto som sa hneď na druhý deň rozhodla nafotiť kvetinovú krabicu plnú čerstvých tulipánov a to rovno v outfitovom poste. Zladila som sa pekne do jej farieb - ružovej a bielej a prevetrala som i svoju novú sukňu. Čo hovoríte na celú kombináciu? Musím sa priznať, že mňa kombinácia s púdrovo ružovou tento rok neskutočne baví. Ale to ste si pravdepodobne už všimli.

P.S.: Popri spomínaní na krstiny som si ako pamiatku vybrala Pandora prívesok srdiečka s princeznovskou korunou. Viem, že je infantilný, ale ako povedali moji rodičia - aj keď sa vydám, stále budem ich dieťa, dcéra a princezná. :)

FOTO: Dominik Babušíkblúzka - ZARA // sukňa - TU (Shein) // lodičky - TOPANKOVO // kabelka - FURLA via WANYFER FASHION // flower box - GALÉRIA KVETÍN

6 komentárov:

 1. Odpovede
  1. ďakujem!
   patrí k mojim obľúbeným kúskom :)

   Odstrániť
 2. Krásny outfit! <3 Škoda že to teplo na takéto outfity nám za na chvíľu odišlo :(

  Nasklee

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za pochvalu :)
   veru, stále sa nám to strieda, raz teplo, raz zima
   ale verím, že bude už len krásne ;)

   Odstrániť