CHEESE ROLL

Krásnu Veľkonočnú nedeľu,
sviatky sú v plnom prúde a verím, že nielen v našej domácnosti sa spájajú s dobrým jedlom. Hoci, nie vždy úplne zdravým, avšak keď je to s mierou, aj môj citlivý žalúdok to zvláda. Mám veľmi rada klasiku v podobe zemiakového šalátu, fantastickú haruľu a najnovšie aj hrudku. Toto tradičné jedlo z východného Slovenska sa priplietlo do našej domácnosti vďaka Dominikovi. Veľmi sa teším, že som spoznala tradičnú „východňarskú“ pochúťku, ktorá je skvelá a plánujem ju raz sama pripraviť.
Jednoznačne mojím najobľúbenejším jedlom je syrová roláda. A nielen na Veľkú noc, ale celoročne. Veľakrát ju pripravujem pre návštevy, ktoré k nám zavítajú. Vždy si získa množstvo pozitívnych ohlasov. Raz som ju dokonca pripravovala ako slanú tortu pre kamaráta Kozka k narodeninám. Opäť si vyslúžila pochvalu. Preto vám ju odporúčam vyskúšať. Ak ju neskúsite počas veľkonočných sviatkov, tak môžete aj v ďalších dňoch v roku.

PHOTO: me

 Na syrovú roládu potrebujete:
100 g salámy
Najčastejšie používam Ščipák humenský, keďže celej plnke dodá trochu pikantnosti
200 g šunky
Použila som Karlovarskú šunku a Plzeňskú pečenú šunku. Saláma a šunky sú od Mecomu. Najnovšie kupujeme mäsové výrobky len tejto značky, keďže uvádzajú hneď vpredu na obale informácie o tom, koľko obsahujú mäsa. Aspoň nemusím skúmať a hľadať informácie, aký sa v nich nachádza podiel mäsa. 
2 PL dijónskej horčice
400 g tvrdého syra
najlepší je na to syr Eidam so 40% tuku
250 g masla
150 g syrokrému
použila som syr Bambino, maxi balenie
2 vajíčka
uvarené natvrdo
3 sáčky a alobal
 Dajte variť vodu. Celú kocku syra vložte do sáčkov. Optimálne je ho dať do troch kusov, aby vám počas varenia nechtiac nevytiekol. Sáčky zaviažte a vložte do vriacej vody. Nechajte variť až do okamihu, kým sa syr nerozpustí.
 Medzitým si nakrájajte na kocky salámu, uvarené vajíčka a šunku (nakrájala som 100 g Plzeňskej pečenej šunky a 50 g Karlovarskej šunky). Zvyšnú časť plátkov šunky si odložte do rolády.
 Do nádoby od mixéra vložte celé maslo, Bambino syr, dijónsku horčiču a na kocky nakrájané kúsky šunky, salámy a vajíčka.
 Pripravte si niekoľko 4 - 5 väčších kusov alobalu, na ktorých neskôr vyvaľkáte syr a zabalíte doň roládu.
 Vymixujte celú zmes horčice, masla, syrokrému, šunky, salámy, vajíčok a syra.
 Keď bude syr roztopený, odstráňte sáčky a položte hmotu na alobal. Teraz je potrebné, aby ste všetky kroky vykonávali čo najrýchlejšie, keďže syr veľmi rýchlo tuhne. Vyvaľkajte ho, aby vzniklo tenké cesto. 
 Na vyvaľkané syrové cesto poukladajte plátky šunky. Vždy ich dávam na syr len niekoľko, aby sa vytvoril zaujímavý efekt pri krájaní.
 Na syrové cesto a šunku rozotrite celú zmes. 
 Zohnite kraje a zrolujte cesto do rolády. Najideálnejšie je zatáčať ho rovno s alobalom. Pôjde vám to ľahšie a rýchlejšie.

 Keď máte zrolovanú syrovú roládu, obaľte ju alobalom. Následne ju vložte na niekoľko hodín do chladničky alebo mrazničky. Ja som ju nechala hodinu v mrazničke a potom nakrájala.
 Želám dobrú chuť spoločne s veľkonočnými zajačikmi, ktorí sú momentálne všade! :))

4 komentárov:

 1. Ó bože mňam! Tento rok ma Veľká Noc obišla a tým pádom aj jedlo. :(
  Victoria's secrets

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Takéto rolády mám veľmi rada, ja som robila podobnú do špenátom :)
  Pozri si aj náš najnovší recept na Mrkvovú tortu - http://twoveronicaslives.blogspot.sk/2016/03/mrkvova-torta.html

  OdpovedaťOdstrániť
 3. rolády so špenátom mám veľmi rada, aj by som ich robila častejšie, lenže môj drahý neznáša špenát, tak robíme najmä syrové rolády :)

  OdpovedaťOdstrániť