ALPS

Želám krásnu nedeľu,
presne pred týždňom som o takomto čase vybaľovala kufre a s úsmevom na tvári som spomínala na našu zimnú dovolenku. Dnes píšem nový článok na blog a opäť sa mi vybavujú skvelé spomienky. Zimné radovánky sme si užili v rakúskych Alpách, konkrétne v Zell am See a v Kaprune.
Vyrazili sme v nedeľu o 5. hodine ráno a pricestovali okolo obeda. Na lyže sme sa hneď prvý deň nevybrali, ale radšej sme sa vybalili, poobzerali po okolí a navštívili miestnu reštauráciu. 
S lyžiarskou výstrojou sme sa na svah vybrali až na začiatku nového týždňa. Chceli sme sa rozlyžovať, preto sme navštívili neďaleké lyžiarske stredisko. Bolo zábavné lyžovať po nekonečnej zjazdovke, cez ktorú prechádzala asfaltová cesta a príležitostne aj autá. :)) Počas pondelkového lyžovania sme si užili aj prvé sneženie, ktoré pridalo bielu pokrývku aj na úplne zelené stromy. Ani v rakúskych Alpách totiž nebolo toľko snehu, ako sme čakali. Vždy biele boli iba zjazdovky. 
V utorok sme sa odhodlali na lyžovačku na ľadovec Kitzsteinhorn, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 3202 m.n.m. Neskutočný zážitok! Po prvý krát som lyžovala na zjazdovke, ktorá bola umiestnená vyššie ako náš Gerlachovský štít. Na najvyššom mieste Kitzsteinhorn som bola zahalená od hlavy po päty. Bez kukly od BEPONu by som sa tu nezaobišla. Pravdepodobne by som zamrzla a zostala stáť ako snehuliak. Po utorku som mala pocit, že lepšie lyžiarske stredisko neexistuje, no to sme ešte nenavštívili Schmitten. Zatiaľ čo svahy na ľadovci boli od nás vzdialené približne 15 minút, do posledne spomínaného strediska sme to mali na skok. Skibusom nám to trvalo len 3 minúty. Schmitten mi pripomínal našu Jasnú, no s väčším počtom možností. Viac kabínkových a sedačkových lanoviek a tým pádom aj viac zjazdoviek. Jedna mala dokonca sklon 70%, čo zodpovedá kopcom, z ktorých sa skáče. No my sme na nej lyžovali. Prekonala som sa a s obrovským "stromčekom" vytvoreným z lyží som to zlyžovala. Samozrejme, bola som na seba hrdá. Aj keď keby som si neprečítala na tabuli, že svah je označený ako čierny s takým prevýšením, tak by som sa toľko nebála. To viete, sila psychiky!
Okrem lyžovania v skvelých strediskách som si po prvý krát vyskúšala aj bežkovanie. To ma okamžite chytilo za srdce. Mám pocit, že mi vyhovuje viac ako klasické lyžovanie. Navyše, nemusím byť naobliekaná ako cibuľa a napriek tomu mi nie je zima. Páči sa mi na ňom aj to, že si pri ňom viac vychutnám všetky výhľady a zapojím na nohách také svaly, ktoré v posilke dokážem precvičiť len na jednom stroji zo všetkých. 
Po všetkých lyžovačkách a bežkovačkách sme si ešte oddýchli v neďalekom wellnesse a pri ceste naspäť ešte na chvíľu aj v rodisku Mozarta - Salzburgu. 
Ak by som mala zhodnotiť našu zimnú dovolenku, bola skvelá. Skutočná zimná rozprávka! Čo nám však prekážalo, bol prístup miestnych. Ak Cuky a Luky hovoria, že slovenské služby sú smrrrrť, tak pre mňa sú to tie rakúske. Už po niekoľký krát som sa v nich sklamala. Najskôr dávnejšie vo Viedni, potom v roku 2013 počas Tour de Neziderské jazero a nakoniec aj v Alpách. Ani na Slovensku a v ďalších štátoch, ktoré som navštívila (a nebolo ich málo!) sa mi toľko krát, čo v rakúskych Alpách nestalo, aby nás chceli obabrať. A keby o pár centov či eur, tak to by sme mávli rukou, ale o tridsať eur na záverečnom účte v reštaurácií, to už bolo veľa. Potom to ešte "skúšali" v bare na zjazdovke, v skibuse a ešte aj vo wellnese. Keď som sa opýtala miestnej čašníčky, ktorá bola ako jediná veľmi milá, prečo sa k turistom správajú takto, odpovedala: "Rakúšania sú nahnevaní, že tu majú toľko turistov a veľa roboty." Prekvapivé, nie?
Každopádne, svahy a lyžiarske strediská stáli za to. Avšak, ak by som si znova mala vybrať Alpy, tak už len švajčiarske, francúzske alebo talianske. 

FOTO: iphony

 zmznutí kukláči ;))
ak by ste chceli tieto kukly získať, šup na FB Lapkinn
 výhľady z Kitzsteinhorn bežkovanie v Kaprune so slnkom v pätách

 nádherný výhľad z Kaprunu na Kitzsteinhorn
 úžasný Schmitten

 lyžujeme, lyžujeme a zrazu sa ocitneme priamo v meste a neďaleko jazera

 mňamky čokoláda a oddych po lyžovačke
 počas jedného dňa na dovolenke sme sa išli sánkovať a spúšťať
takto vynášali sánky a ľudí v Rakúsku
 keď sa neviem spúšťať na duši z kolesa :))
 výhľad z kabínky, ktorá bola navrhnutá značkou Porsche


 na Schmittene s mojím najdrahším snúbencom

 pri Tauern spa
Ktorý z outfitov na lyžovačku/sánkovačku/bežkovačku sa vám páči najviac?

5 komentárov:

 1. áno vśetky sú krásne, ale top z top je u mňa jednotka.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krasne fotky aj clanok , Juj vdaka za recenziu, som dost v soku z prístupu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ti krásne, Lucy :)
   a veru, aj my sme boli v šoku

   Odstrániť