STRASBOURG

Peknú nedeľu,
pôvodne som vám tento článok sľúbila včera, ale vyselektovať 300 fotiek z iphonu od Dominika, Simonky, mňa a z Peťovho foťáku mi dalo pár dní zabrať. Nakoniec mi ich aj tak zostalo veľké množstvo, preto som ich spojila do koláži, nech nemusíte toľko rolovať.
Na výlet do Štrasburgu som sa tešila od okamihu, keď sme boli na návšteve v europarlamente v Bruseli. Aj na ceste do Francúzska sme sa stretli viac - menej tá istá partia, aj keď niektorí nám chýbali, napr. Kozko a jeho ranné monológy. Vyrážali sme v nedeľu o polnoci z Košíc a ráno sme dorazili do Bratislavy, odkiaľ sme so zvyškom posádky pokračovali do nemeckého mestečka neďaleko hraníc. Po dlhej predlhej ceste bez wifi a riadneho vystretia nôh, ale za to s nekonečnými rozhovormi, veľkým množstvom káv a zábavy sme dorazili do mesta, kde sme sa ubytovali. Dočkali sme sa perfektných švédskych stolov s úžasným výberom zeleniny. Po kvalitnom spánku a super raňajkách sme pokračovali zažiť veci do Štrasburgu. Našou zastávkou prvého dňa v nádhernom meste Alsaska bol Európsky parlament. Keďže sa zaujímam a študujem všetko okolo politického a historického diania, bola som z návštevy tejto inštitúcie nadšená. Parlament v Štrasburgu je neporovnateľne krajší, modernejší a architektonicky lepšie riešený ako bruselský. Škoda, že sa tu europoslanci stretávajú a rokujú len niekoľko dní v mesiaci. Ale keďže lobingové skupiny tlačia na to, aby sa rokovonia EÚ konali najmä v Bruseli, pravdepodobne sa to nezmení ani v ďalších mesiacoch. 
V štarsburgskom Európskom parlamente sme si pochutnali na obede (zvolila som si vegetariánske menu), káve, absolvovali sme rokovania, prednášky a prehliadky. Neustále som sa kochala celou budovou parlamentu a jej zákutiami. Najviac zážitkov mám z pozorovania zasadnutia parlamentu, ktoré sme si mohli vypočuť vo všetkých rokovacích jazykoch. Väčšinou som si prepínala slovenčinu, angličtinu a občas poľštinu (oczywyscie!). Klobúk dole pred všetkými tlmočníkmi. Odvádzajú skvelú a veľmi náročnú prácu. Ani neviem ako a prvý deň bol za nami. Po večeri a posedení pri vínku sme unavení zaspali.
Druhý deň sme sa opäť vrátili z nemeckého mestečka do Štrasburgu. Absolvovali sme úžasnú plavbu loďou, na ktorej sme spoznali priamo z brehu celé mesto. Potom sme mali tradičné alsaské jedlo Flammkuchen. Bola to mňamka, ktorá síce vyzerá ako pizza, len je omnoho zdravšia a chutnejšia. Navyše, sme ho jedli tzv. "share" spôsobom, ktorú rozhodne neodporúčam hladošom. Takých bolo na našom tripe hneď niekoľko. :)) Nevynechali sme ani prehliadku Štrasburgu a oslavu nášho druhého výročia s Dominikom. Poprechádzali sme sa romantickými ulicami v krásnych ružových šatách, prezreli si nádhernú časť nazvanú "Malé Francúzsko" a pochutnali na úžasných dezertoch a ešte lepšom vínku. Krátko pred naším odchodom na Slovensko sme ešte nakúpili suveníry pre našich blízkych a niekoľko aj pre nás. V jednom z nákupných centier som dokonca našla úžasne sediace džínsy a skvelé francúzske potraviny (tie syry a bagety - mňamka!).
Verím, že atmosféru z nášho výletu si vychutnáte prostredníctvom týchto fotiek. My sme si to poriadne užili. Aj keď musím povedať, že správanie niektorých členov tripu ma nepríjemné prekvapilo, ale naša najbližšia partia, ktorú vidíte aj na fotkách, je NAJ - LEP - ŠIA. Pozdravujem všetkých účastníkov výletu. Verím, že čoskoro si to zopakujeme.

po prehliadke loďou a nádherná Simonka v pozadí

skupinové selfíčka alebo úžasná partia pokope
v týchto úžasných šatách som si užila nádherné chvíle nášho výročia s Dominikom
jeseň v Štrasburgu
pred budovou Európskeho parlamentu v Štrasburgu

kávička, dokumentovania budovy parlamentu a hľadanie slovenských europoslancov na mapke
nádherná budova a zákutia štrasburgského EP
priamo v rokovacej sále a pri slovenskej vlajke
 večerný Štrasburg
tieto ovečky si zamilovala najmä Simonka
skvelá miestna pochúťka - Flammkuchen
ako sa rodia selfie pred jednou z hlavných pamiatok Štrasburgu
na lodi a prehliadke mesta
dobroty z parlamentnej kuchyne, milej reštaurácie a užívanie atrakcií Štrasburgu
v časti nazvanej "Malé Francúzsko"
štrasburgské selfiovky :))
romantická večera v Štrasburgu
nádherná panoráma mesta
niekoľko suvenírov zo Štrasburgu

2 komentárov:

  1. Vám to s Dominikem tak moc sluší, gratuluji k výročí!:)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. jééj, Rose, ty si milá, ďakujem za oboch :))

      Odstrániť