MAGISTRÁT

Peknú nedeľu,
možno ste pred niekoľkými dňami na sociálnych sieťach postrehli Fashion Revolution day. Ten sa konal 24. apríla. Jeho hlavnou úlohou bolo bojovať za lepší módny priemysel a upozorniť na mnohokrát neľudské podmienky, v ktorých vzniká oblečenie niektorých obľúbených módnych reťazcov. Áno, ruku na srdce, stále do nich zavítam aj ja, ale určite v nich nakupujem podstatne menej ako pred pár rokmi. Oveľa väčšiu radosť mi totiž urobia úlovky zo sekáča či kúsky od slovenských dizajnérov. 
Tí, čo sa do Fashon Revolution day zapojili, sa odfotili s oblečením naruby a opýtali sa výrobcu napríklad svojho trička, kto ho vyrobil prostredníctvom hashtagu #WhoMadeMyClothes. Pri väčších obchodných reťazcoch sa zrejme pýtajúci nedočkali odpovede, pri domácich a lokálnych výrobcoch určite áno. 
Moju selfie s tričkom a čiapkou od KERE si môžete pozrieť tu na Instagrame alebo na Facebooku blogu. Moja otázka bola len čisto rečnícka, pretože v prípade chalanov z Košice represent veľmi dobre viem, že si potrpia na kvalite. Každý kúsok KERE je totiž navrhnutý, ušitý a potlačený s láskou na Slovensku. Nemusíte sa preto obávať, že by išlo o lacné tričká z Číny, ktorým sa až potlač pridala u nás na Slovensku. Musím potvrdiť, že som mala na sebe hneď niekoľko KERE kúskov a boli veľmi príjemne na dotyk aj nosenie. Mimochodom, oblečenie KERE nájdete nielen na nete, ale aj v kamennej predajni v Košiciach na Kukučínovej 11 pri Kulturparku.
Čo sa týka piatkového Fashion Revolution day pevne verím, že tento deň nebol len o tom, kto si spraví krajšiu selfie s tričkom naopak, ale aj o zamyslení sa nad celou myšlienkou. Som rada, že už aj ja som sa dostala do fázy, kedy si radšej doprajem raz za čas kvalitnejší kúsok (dokonca už študujem aj visačky) ako si ich priniesť 10 z výpredajov. Veľakrát sa snažím vyberať nadčasové kúsky, ktoré v mojom šatníku pobudnú dlhšie obdobie ako jednu sezónu. Najväčšiu radosť mi stále robia úlovky zo second handov. Niet nad ten pocit vyhrabať niečo vzácne v second hande prípadne si dopriať kvalitný a jedinečný kúsok od slovenských a českých dizajnérov. Občas sa ešte pristihnem, že podľahnem trendovému kúsku a rozšupnem sa na výpredajoch. Ale na druhej strane každá zmena musí prísť postupne a nie radikálne zo dňa na deň. Preto dúfam, že sa nad prístupom k oblečeniu zamyslíte aj vy a prehodnotíte ho. 
Zapojili ste sa do Fashion Revolution day? Aký je váš názor na jeho hlavnú myšlienku? Poznáte KERE a páčia sa vám jednotlivé kúsky v outfite? :)  

 FOTO: Dominik Babušík


mikina, čiapka a kryt na telefóne - KERE; kabátik - H&M; tenisky - ASOS; nohavice - F&F 


7 komentárov:

 1. Sydney a Rose ďakujem vám ;))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. zapojili aj keď trochu oneskorene kdeže som si užívala 24-teho svoj narodeninový pokoj :D a tento nápad a význam sa mi veľmi páčil...aj keď viem, že je to veľmi začarovaný kruh a je v tom ešte väčšia problematika ako sa zdá....ZuZu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. úplne súhlasím s tvojím názorom Zuzu, je to začarovaný kruh a dodatočne k narodeninám želám všetko NAJ :)

   Odstrániť